Formy rządu
Forma rządu określa specyfikę zarządzania państwem , sposób sprawowania władzy. We wszystkich formach rządu istnieją pozycje, takie jak głowa państwa (lub dyktator), minister ekonomii (doradca ekonomiczny w przypadku dyktatury). Nie wszystkie z dostępnych form rządu posiadają parlament i stanowisko ministra spraw zagranicznych.
Contents
Republika parlamentarna
Republika parlamentarna – podstawowa forma zarządzania. Cała władza należy do parlamentu.
Republika prezydencka
Republika prezydencka powstaje po wyborach głowy państwa w nowo utworzonym kraju.
Cechy:
- Wybory odbywają się co 5 dni.
- Władza należy do prawodawców: parlamentu. Głowa państwa akceptuje prośby o zamieszkanie, wyznacza ministrów, zmienia kolor państwa na mapach, zmienia hymn i wydaje rozkazy dla mieszkańców państwa.
- Ustawy mogą być uchwalone przed czasem w przypadku 50% + 1 głosów ZA.
- Przywódcy, Gubernatorzy i Ministrowie otrzymują podwójne wynagrodzenie w złocie.
Partia dominująca
System partii dominującej – forma sprawowania rządów, gdzie w parlamencie znajduje się tylko jedna partia, która uzyskała najwięcej głosów w wyborach do parlamentu.
W takim przypadku wybory odbywają się standardowo, raz na 5 dni. Aby ustanowić taką formę rządu, należy uchwalić odpowiednią ustawę, która będzie miała poparcie nie mniejsze niż 80% głosów ZA. Taka ustawa może być uchwalona dopiero 31 dni od utworzeniu państwa.
Dyktatura
Dyktatura – forma sprawowania rządów, gdzie cała władza należy do przywódcy państwa. Tak samo jak w przypadku partii dominującej, potrzeba odpowiedniej ustawy z poparciem 80% głosów ZA. Taka ustawa może być uchwalona dopiero 31 dni od utworzeniu państwa. Ustanowienie dyktatury może być uchwalone wyłącznie w Republice prezydenckiej. Aby cofnąć tę zmianę, decyzję musi podjąć sam dyktator, lub w jednym z regionów państwa można rozpocząć powstanie, które musi zakończyć się sukcesem.
State will also become a Presidential republic in case its capital was captured in war.
Cechy:
- Brak wyborów.
- Cała władza należy do dyktatora.
- Większość ustaw jest uchwalana natychmiastowo.
- Dyktator ma jednego doradcę do spraw ekonomii. Może on uchwalać ustawy związane z: eksploracją zasobów, podatkami, rozwojem budynków itp. W dyktaturze nie ma stanowiska ministra spraw zagranicznych.
System jednopartyjny
System jednopartyjny – forma sprawowania rządów, która ma charakter mieszany. Decyzja o zmianie formy rządów z dyktatury na system jednopartyjny jest podejmowana przez dyktatora. W tym przypadku w parlamencie zasiada tylko jedna partia - partia dyktatora.
Cechy:
- Natychmiastowa przejście z dyktatury na system jednopartyjny i odwrotnie.
- Tylko jedna partia w parlamencie.
- Dyktator może natychmiastowo uchwalić swoje ustawy, ale nie ustawy innych graczy.
- Brak wyborów.
- Brak ministra do spraw zagranicznych.
Monarchia konstytucyjna
Monarchia konstytucyjna – forma sprawowania rządów, która ma charakter meiszany. Decyzja o przejściu na tę formę rządu jest podejmowana przez dyktatora, tak samo, jak w przypadku systemu jednopartyjnego. Parlament pełni tu rolę doradczą.
Cechy:
- Wszystkie głosy na bieżące projekty ustaw w parlamencie zostaną usunięte, gdy dyktator anuluje system monarchii konstytucyjnej i przywróci dyktaturę.
- Natychmiastowe przejście z dyktatury do monarchii konstytucyjnej i odwrotnie.
- Wybory do parlamentu.
- Dyktator może natychmiastowo uchwalić swoje ustawy, ale nie ustawy innych graczy.
- Parlament może tworzyć projekty ustaw, ale zostaną uchwalone tylko w przypadku, gdy dyktator lub doradca do spraw ekonomii oddadzą na nie głos.
- Brak ministra do spraw zagranicznych.